تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، علت چیست ؟


تلویزیون را روشن می کنید. شاید حتی لوگوی آن را می بینید و صدا هم پخش می شود، اما بعد هر قدر صبر می کنید خبری از تصویر نیست. این مساله مشکلی است که بارها و بارها برای مردم اتفاق می افتد و محدود به یک برند یا مدل خاص نمی شود. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که چرا تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد.

پریدن تصویر تلویزیون می تواند دلایل متنوعی داشته باشد. از آب خوردگی و آسیب دیدن برد یا فلت تلویزیون تا آسیب دیدن بک لایت ها. در این مطلب تعدادی از این دلایل را در کنار هم بررسی می کنیم و کارهایی را که از دست شما برمی آید تا دوباره تصویر تلویزیون خود را داشته باشید مرور می کنیم.

اگر تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد و این به دلیل آسیب دیدن بک لایت ها است، حالت های زیر پیش می آیند:

در تلویزیون های ۴۷ تا ۵۵ اینچ وقتی تلویزیون را روشن می کنیم بعد از تصویر لوگو بلافاصله تصویر قطع می شود یا مدام قطع و وصل می شود.
در تلویزیون های سامسونگ به دلیل اینکه از دو ردیف بک لایت استفاده می شود، ممکن است ابتدا قسمت بالا یا پایین تصویر خاموش شود و بعد قسمت دیگر. شاید تنها یک قسمت خاموش شود، اما اگر همان قسمت سریع تعمیر نشود، می تواند به دیگر قسمت های تلویزیون نیز آسیب وارد کند.
در برند سونی اگر تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد بعد از نمایش لوگو تصویر قطع می شود و صدا نیز پس از مدت کوتاهی قطع خواهد شد. به چراغ کوچک پاور تلویزیون توجه کنید. اگر شش بار چشمک بزند، مشکل از بک لایت هاست.

به علت آب خوردگی ، تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد

یکی از اصلی ترین دلایل قطع شدن تصویر تلویزیون، آب خوردگی یا رسیدن رطوبت به اجزای داخلی دستگاه است. این اتفاق معمولا پس از استفاده از مواد شوینده مایع برای تمیز کردن صفحه تلویزیون، استفاده از دستمالی که هنوز مقدار قابل توجهی آب در خود دارد یا قرار گرفتن تلویزیون در محیط های مرطوب رخ می دهد.

در این شرایط تلویزیون را خاموش کرده و آن را به مدت ۴۸ ساعت از برق بکشید. امکان دارد پس از این مدت دوباره تلویزیون کار کند.آب خوردگی باعث سوختن برخی قطعات و آسیب دیدن پنل تلویزیون می شود و حالت تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد برای شما پیش می آید! اگر تصویر تلویزیون شما به دلیل آب خوردگی قطع شود، می توانید متوجه خاموش یا روشن بودن تلویزیون شوید. تشخیص این حالت در شرایط سوختن بک لایت ها ممکن نیست و صفحه تلویزیون در هر دو حالت کاملا مشکی خواهد بود.

یکی دیگر از قسمت های تلویزیون که ممکن است به وسیله رطوبت آسیب ببیند، برد تیکان است. در صورت آسیب دیدگی این برد با تعویض مشکل حل خواهد شد. توجه کنید که تعویض یا تعمیر این بخش در خانه میسر نیست و باید برای تعمیر تلویزیون با نمایندگی تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید.
از دست دادن تصویر تلویزیون به دلیل خراب شدن برد تیکان

برد تیکان پردازشگر تصویر تلویزیون است. طبیعی است که در صورت آسیب دیدن این برد تصویر نیز قطع شود. با این حال چون این برد تنها وظیفه پردازش تصویر را دارد، صدای تلویزیون قطع نخواهد شد. بنابراین یکی از محتمل ترین شرایط در زمان که تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد خراب شدن این برد است.

نظری یافت نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس تلفنی